Associació Catalana d’Optometria i Teràpia Visual

Divendres, 29 Setembre 2017 09:56

Trastorns de la refracció i de l’acomodació provocats per fàrmacs

Escrit per
Valorar aquest article
(0 vots)

El següent article ens explica els diferents fàrmacs que poden tenir una conseqüència en la salut ocular, centrant-ne sobre els aspectes refractius i el sistema acomodatiu.

Segons el principi actiu del fàrmac ens descriuen els diferents tipus d’alteracions que poden aparèixer en l’ull, com ara el múscul ciliar, espasme acomodatiu etc. i quins medicament o grups terapèutics són més freqüents de propiciar-ho.

També ens descriuen les diferents reaccions adverses al medicament [RAM] que s’han descrit segons el Sistema Espanyol de Farmacoviligància de Medicaments d’Ús Humà, entre elles les més freqüents en els trastorns acomodatius i miopies associades als medicament, i com cal actuar quan sospitem d’una RAM a causa d’un medicament.

L’article forma part del Butlletí de Farmacovigilància de Catalunya Vol.15, num.2 març-abril 2017, del Departament de Salut de la Generalitat de Catalunya i us el reproduim amb el seu consentiment.

Podeu accedir a  l’article complet en aquest enllaç esperem que us sigui d'interès.

Comparteix aquest article a les teves Xarxes Socials  

 

Llegir 1415 vegades Darrera modificació el Dilluns, 30 Octubre 2017 19:17

Deixa un comentari

Asegura't que has escrit tota la informació requerida, indicada amb un asterisc (*). No es permet el codi HTML.